Žluté květy připomenou oběti holocaustu.

Vydáno: 1. 12. 2019

Žluté květy připomenou oběti holocaustu. ZŠ Bílovice nad Svitavou se v listopadu zapojila do Projektu Krokus

Žáci šestého ročníku naší školy se zapojili do Projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze (resp. s brněnskou pobočkou). Školám jsou zdarma poskytnuty cibulky žlutých krokusů. Jsou vysazovány jako připomínka jednoho a půl milionu židovských dětí, které zemřely během holocaustu. V Evropě se této aktivity účastnilo v minulých letech přes 55 000 studentů ročně.

V dobrých podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února. Tato přirozená součást vegetačního cyklu spadá do období, kdy je připomínán Mezinárodní den památky obětí holocaustu (27. ledna). Žlutá barva květů má upozornit na žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. Zmíněný projekt tak nabízí zcela konkrétní možnost, jak netradičně přiblížit tematiku holocaustu nejen mladým lidem, ale také uctít památku nevinných obětí a informovat o nebezpečí rasismu nebo nesnášenlivosti.

Podle některých zpráv však byly cibulky, které žáci zasadili do tvaru židovské hvězdy v parčíku u bílovického nádraží, poškozeny neznámými vandaly. Mrzí nás, pokud k tomu skutečně došlo, protože nám tento čin brání společně podpořit myšlenku, aby se na oběti holocaustu nikdy nezapomnělo a jejich příběhy přetrvaly i pro budoucí generace.

David Ondruš